Camping Tamowa - Chmielno, noclegi, pokoje kamping - Camping na Kaszubach - nad jeziorem, Zawory, Udane wakacje na Kaszubach      

Rezerwacja:

ZAWORY
83-333 Chmielno
e-mail:
camping@tamowa.pl
tamowa@agrowakacje.pl

tel./fax +48 (58) 684 25 35
tel.kom. +48 606 765 355

Numer konta:
65 1160 2202 0000 0002
6325 7828


Gmina Chmielno najmniejsza z gmin powiatu kartuskiego położona jest w sercu Pojezierza Kaszubskiego w odległości 44 km od Gdańska i 9 km od Kartuz. Zajmuje 79 km2 powierzchni.Gmina Chmielno najmniejsza z gmin powiatu kartuskiego położona jest w sercu Pojezierza Kaszubskiego w odległości 44 km od Gdańska i 9 km od Kartuz. Zajmuje 79 km2 powierzchni.

Przez tereny gminy przebiega trasa turystyczna "Droga Kaszubska" prowadząca z Garcza do Wieżycy. Do najważniejszych wzniesień należy Góra Tamowa (224 m n.p.m.), z której roztacza się wspaniały widok na okolice.

Wody jezior są najważniejszym składnikiem krajobrazu gminy. Stanowią 15% powierzchni ogólnej i są zaliczane do I klasy czystości. Podstawą życia miejscowej ludności jest rolnictwo i turystyka. Piękny krajobraz, czysta woda jezior, świeże powietrze i interesujący folklor kaszubski sprawiają, że tereny gminy są atrakcyjne dla wszystkich rodzajów turystyki i rekreacji.

Chmielno
I. Kościół parafialny pod wezwaniem św Piotra i Pawła pochodzący z 1845 roku z umieszczoną w fundamencie datą.

II. Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, działające od 23 czerwca 1993 roku, położone nad jeziorem Białym przy drodze do Kartuz.

III. Stara checz kaszubska niedaleko muzeum znajduje się dom o konstrukcji szkieletowej będący reliktem starej zabudowy wsi. Obecny wygląd uzyskała w 1995 roku, kiedy odcięto od całości część grożącą zawaleniem, należącą jak dawniej do drugiego właściciela.

IV. Grodzisko - pozostałość kasztelańskiego grodu z X - XIII wieku. Do dziś zachowały się jedynie zarysy wałów obwiednich. Położone pomiędzy jeziorem Białym i Kłodnem, z prowadzącą tędy drogą na plażę i dalej do ośrodków wypoczynkowych.

V. Żelazny Krzyż znajdujący się na terenie grodziska postawiony w 1888 roku przez Feliksa Gilmeistra w 25 rocznicę Powstania Styczniowego

VI. Budynki w centrum Chmielna: - Szkolne Schronisko Wycieczkowe - dawna siedziba szkoły, zbudowana w 1888 roku - Urzędu Gminy - dawna organistówka, od 19 marca br jest siedzibą Urzędu Gminy Chmielno.

VII. Młyn w Chmielonku położony przy drodze do Zawór na rzece Raduni. Zbudowany w 1738 roku, zniekształcony podczas wielokrotnej przebudowy. Od 1972 roku przystosowany do pracy za pomocą energii elektrycznej. Młyn wodny działał tu od XIII wieku i wybudowany został przez cystersów z Oliwy. Obecnie jest własnością gminy Chmielno.
Copyright 2010, Camping Tamowa, All Rights Reserved
Agroturystyka